Thu. Feb 22nd, 2024

The Vijay Hazare Trophy is the home Checklist A event in India. The 2023 version of the event will begin on Thursday, November 23. A complete of 38 groups will take part throughout 5 teams this season.

Tripura, Pondicherry, Saurashtra, Sikkim, Odisha, Railways, Kerala, and Mumbai are positioned in Group A. All their matches will happen in Alur and Bengaluru.

Group B consists of Vidarbha, Jharkhand, Chhattisgarh, Hyderabad, Providers, Meghalaya and Manipur, and they’ll play all their matches in Jaipur.

Uttarakhand, Chandigarh, Bihar, Mizoram, Delhi, Haryana, and Jammu & Kashmir make up Group C. A complete of seven matches in Group C will happen in Anand, whereas the remaining 21 matches will happen at totally different venues in Ahmedabad.

Arunachal Pradesh, Gujarat, Rajasthan, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, and Andhra are drawn in Group D. They are going to face one another at totally different venues in Chandigarh.

Group E has Nagaland, Tamil Nadu, Madhya Pradesh, Punjab, Baroda, Bengal and Goa. Mumbai and Thane will host all of the matches of this group.

Saurashtra and Maharashtra performed the ultimate of the Vijay Hazare Trophy 2022 on the iconic Narendra Modi Stadium in Ahmedabad. Batting first, Maharashtra scored 248/9 with the assistance of a century from skipper Ruturaj Gaikwad.

Sheldon Jackson powered his strategy to 133 runs off 136 deliveries to assist Saurashtra chase down the goal of 249 runs in 46.3 overs with 5 wickets in hand.


Vijay Hazare Trophy 2023: Full Schedule & Match Timings (All occasions in IST)

Thursday, 23 November

Haryana vs Uttarakhand, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Chandigarh vs Mizoram, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Jammu and Kashmir vs Karnataka, Narendra Modi Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Meghalaya vs Vidarbha, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Bengal vs Nagaland, Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai 9:00 AM

Chhattisgarh vs Providers, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Goa vs Madhya Pradesh, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Hyderabad vs Manipur, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Baroda vs Punjab, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Jharkhand vs Maharashtra, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Arunachal Pradesh vs Rajasthan, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Kerala vs Saurashtra, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Bihar vs Delhi, Narendra Modi Stadium A Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Mumbai vs Sikkim, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Assam vs Gujarat, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Puducherry vs Railways, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Andhra vs Himachal Pradesh, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Odisha vs Tripura, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Saturday, 25 November

Manipur vs Vidarbha, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Karnataka vs Uttarakhand, Narendra Modi Stadium, Ahmedabad – 9:00 AM

Chandigarh vs Jammu and Kashmir, Sardar Patel Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Bihar vs Haryana, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Puducherry vs Saurashtra, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Delhi vs Mizoram, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Kerala vs Mumbai, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Himachal Pradesh vs Uttar Pradesh, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Baroda vs Bengal, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Chhattisgarh vs Meghalaya, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Odisha vs Railways, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Andhra vs Arunachal Pradesh, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Sikkim vs Tripura, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Gujarat vs Rajasthan, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Maharashtra vs Providers, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Goa vs Tamil Nadu, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Hyderabad vs Jharkhand, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Madhya Pradesh vs Nagaland, Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai – 9:00 AM

Monday, 27 November

Andhra vs Assam, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Mumbai vs Railways, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Rajasthan vs Uttar Pradesh, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Puducherry vs Sikkim, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Arunachal Pradesh vs Gujarat, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Maharashtra vs Vidarbha, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Madhya Pradesh vs Punjab,

Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai – 9:00 AM

Jharkhand vs Meghalaya, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Kerala vs Odisha, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Mizoram vs Uttarakhand, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Bengal vs Tamil Nadu, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Chhattisgarh vs Hyderabad, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Baroda vs Nagaland, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Manipur vs Providers, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Delhi vs Karnataka, Sardar Patel Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Bihar vs Jammu and Kashmir, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Chandigarh vs Haryana, Narendra Modi Stadium, Ahmedabad – 9:00 AM

Saurashtra vs Tripura, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Wednesday, 29 November

Maharashtra vs Meghalaya, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Goa vs Punjab, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Jharkhand vs Vidarbha, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Baroda vs Tamil Nadu, Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai – 9:00 AM

Hyderabad vs Providers, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Bengal vs Madhya Pradesh, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Chhattisgarh vs Manipur, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Bihar vs Karnataka, Narendra Modi Stadium A Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Andhra vs Rajasthan, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Railways vs Sikkim, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Delhi vs Jammu and Kashmir, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Chandigarh vs Uttarakhand, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Odisha vs Saurashtra, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Haryana vs Mizoram, Sardar Patel Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Kerala vs Tripura, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Assam vs Himachal Pradesh, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Mumbai vs Puducherry, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Gujarat vs Uttar Pradesh, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Friday, 1 December

Goa vs Nagaland, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Meghalaya vs Providers, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Chandigarh vs Karnataka, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Jammu and Kashmir vs Mizoram, Narendra Modi Stadium, Ahmedabad – 9:00 AM

Delhi vs Haryana, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Mumbai vs Saurashtra, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Bihar vs Uttarakhand, Sardar Patel Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Kerala vs Sikkim, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Chhattisgarh vs Vidarbha, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Baroda vs Madhya Pradesh, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Assam vs Uttar Pradesh, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Railways vs Tripura, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Andhra vs Gujarat, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Odisha vs Puducherry, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Arunachal Pradesh vs Himachal Pradesh, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Hyderabad vs Maharashtra, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Punjab vs Tamil Nadu, Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai – 9:00 AM

Jharkhand vs Manipur, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Sunday, 3 December

Kerala vs Puducherry, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Arunachal Pradesh vs Assam, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Mumbai vs Tripura, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Andhra vs Uttar Pradesh, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Odisha vs Sikkim, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Himachal Pradesh vs Rajasthan, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Chhattisgarh vs Maharashtra, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Nagaland vs Punjab, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Bihar vs Mizoram, Sardar Patel Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Railways vs Saurashtra, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Jharkhand vs Providers, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Madhya Pradesh vs Tamil Nadu, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Hyderabad vs Vidarbha, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Bengal vs Goa, Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai – 9:00 AM

Manipur vs Meghalaya, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Haryana vs Karnataka, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Jammu and Kashmir vs Uttarakhand, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Chandigarh vs Delhi, Narendra Modi Stadium, Ahmedabad – 9:00 AM

Tuesday, 5 December

Gujarat vs Himachal Pradesh, Sector 16 Stadium, Chandigarh – 9:00 AM

Maharashtra vs Manipur, Dr Soni Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Bengal vs Punjab, Dadoji Konddev Stadium, Thane – 9:00 AM

Chhattisgarh vs Jharkhand, Sawai Mansingh Stadium, Jaipur – 9:00 AM

Nagaland vs Tamil Nadu, Brabourne Stadium, Mumbai – 9:00 AM

Hyderabad vs Meghalaya, Jaipuria Vidyalaya Floor, Jaipur – 9:00 AM

Baroda vs Goa, Sharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai – 9:00 AM

Providers vs Vidarbha, KL Saini Floor, Jaipur – 9:00 AM

Puducherry vs Tripura, KSCA Cricket Floor, Alur – 9:00 AM

Arunachal Pradesh vs Uttar Pradesh, Authorities Mannequin Senior Secondary Faculty, Sector 26, Chandigarh – 9:00 AM

Karnataka vs Mizoram, Gujarat Faculty Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Haryana vs Jammu and Kashmir, Narendra Modi Stadium, Ahmedabad – 9:00 AM

Bihar vs Chandigarh, ADSA Railways Cricket Floor, Vallabh Vidyanagar, Anand – 9:00 AM

Saurashtra vs Sikkim, KSCA Cricket (2) Floor, Alur – 9:00 AM

Delhi vs Uttarakhand, Sardar Patel Stadium B Floor, Ahmedabad – 9:00 AM

Kerala vs Railways, M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru – 9:00 AM

Assam vs Rajasthan, Mahajan Cricket Academy Floor, I.T. Park, Chandigarh – 9:00 AM

Mumbai vs Odisha, KSCA Cricket (3) Floor, Alur – 9:00 AM

Saturday, 9 Decemebr

Preliminary Quarter-Closing – TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium C, Rajkot – 9:00 AM

Preliminary Quarter-Closing – TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium, Rajkot – 9:00 AM

Monday, 11 December

1st Quarter-Closing – TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium, Rajkot – 9:00 AM

2nd Quarter-Closing – TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium C, Rajkot – 9:00 AM

third Quarter-Closing – TBC vs TBC, Sanosara Cricket Floor A, Rajkot – 9:00 AM

4th Quarter-Closing – TBC vs TBC, Sanosara Cricket Floor B, Rajkot – 9:00 AM

Wednesday, 13 December

1st Semi-Closing – TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium, Rajkot – 9:00 AM

Thursday, 14 December

2nd Semi-Closing – TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium C, Rajkot – 9:00 AM

Saturday, 16 December

Closing: TBC vs TBC, Saurashtra Cricket Affiliation Stadium, Rajkot – 9:00 AM


Vijay Hazare Trophy 2023: Telecast & Dwell Streaming Particulars

Dwell Streaming: JioCinema App & Web site

Dwell Telecast: N/A


Vijay Hazare Trophy 2023: Full Squads

Andhra

Ashwin Hebbar, Hanuma Vihari, Karan Shinde, Nitish Kumar Reddy, Pinninti Tapaswi, Ricky Bhui, Shaik Rasheed, Yara Sandeep, Kavuri Saiteja, KV Sasikanth, Manish Golamaru, KN Prudhvi Raj (wk), KS Bharat (c & wk), Bodhala Kumar, Cheepurapalli Stephen, Prithvi Raj, Tripurana Vijay


Chhattisgarh

Ashutosh Singh, Harpreet Singh, Rishabh Tiwari, Sanjeet Desai, Shashank Singh, Ajay Mandal, Amandeep Khare (c), Mayank Yadav, Eknath Kelkar (wk), Shashank Chandrakar, Ashish Chouhan, Shubham Agarwal, Shubham Singh, Sourabh Majumdar


Goa

Ishaan Gadekar, Krishnamurthy Siddharth, Rahul Tripathi, Shubham Tari, Snehal Kauthankar, Suyash Prabhudessai, Darshan Misal, Deepraj Gaonkar, Lakshay Garg, Mohit Redkar, Samar Dubhashi (wk), Arjun Tendulkar, Heramb Parab, Manthan Khutkar, Vijesh Prabhudessai, Vikash Kanwar Singh


Bengal

Abhimanyu Easwaran, Ranjot Khaira, Ritwik Roy Chowdhury, Subham Chatterjee, Sudip Gharami, Anustup Majumdar, Karan Lal, Kaushik Maity, Mohammed Kaif, Shahbaz Ahmed, Abishek Porel (wk), Shakir Gandhi (wk), Akash Deep, Ishan Porel, Mukesh Kumar, Pradipta Pramanik, Ravi Kumar, Saksham Chaudhary


Himachal Pradesh

Amit Kumar, Ankit Kalsi, Ekant Sen, Mukul Negi, Nikhil Gangta, Prashant Chopra, Sumeet Verma, Akash Vasisht, Mayank Dagar, Rishi Dhawan, Vinay Galetiya, Ankush Bains (Wk), Shubham Arora (Wk), Arpit Guleria, Kanwar Abhinay, Vaibhav Arora


Jammu and Kashmir

Abdul Samad, Abhinav Puri, Henan Nazir, Qamran Iqbal, Shubham Khajuria, Lone Nasir, Shubham Pundir, Vivrant Sharma, Yudhvir Singh, Fazil Rashid (Wk), Abid Mushtaq, Auqib Nabi, Rasikh Dar, Sahil Lotra, Umran Malik


Manipur

Al Bashid Muhammed, Basir Rahman, Chingakham Bidash, Johnson Singh, Kangabam Singh, L Kishan Singha, Kishan Thokchom, Langlonyamba Meitan Keishangbam, Rex Rajkumar, Ahmed Shah (Wk), Prafullomani Singh (Wk), Ajay Lamabam, Bikash Singh, Bishworjit Konthoujam, Sultan Karim


Mizoram

Agni Chopra, Joseph Lalthankhuma, Lalhriatrenga, Remruatdika Ralte, Vikash Kumar (c), Zothanzuala, Andrew Vanlalhruaia, B Lalnunfela, Jehu Anderson (Wk), C Lalrinsanga, G Lalbiakvela, KC Cariappa, Lalhruai Ralte, Mohit Jangra, Tc Vanlalremruata


Providers

Anshul Gupta, Rajat Paliwal, Ravi Chauhan, Shubham Rohilla, Vikas Hathwala, Arjun Sharma, Mohit Kumar, Pulkit Narang, Mohit Ahlawat (Wk), Nakul Sharma (Wk), Nitin Tanwar, Nitin Yadav, Poonam Poonia, Varun Choudhary, Vikas Yadav, Vineet Dhankhar


Tamil Nadu

Baba Indrajith, Sai Sudharsan, Shahrukh Khan, Baba Aparajith, Sonu Yadav, Vijay Shankar, Vimal Khumar, Dinesh Karthik (c & wk), Narayan Jagadeesan (Wk), Pradosh Ranjan Paul (Wk), Kuldeep Sen, Manimaran Siddharth, Sai Kishore, Sandeep Warrier, T Natarajan, Varun Chakaravarthy


Sikkim

Ashish Thapa, James Lepcha, Nilesh Lamichaney, Pankaj Kumar Rawat, Sumit Singh, Ankur Malik, Bhim Luitel, Lee Yong Lepcha, Palzor Tamang, Pranesh Chettri, Arun Chettri (Wk), Bijay Prasad, Md Saptulla, Rahul Tamang, Sankar Praad


Tripura

Bikramjit Debnath, Bikramkumar Das, Ganesh Satish, Kaushal Acharjee, Pallab Das, Rajat Dey, Samrat Singha, Sudip Chatterjee, Manisankar Murasingh, Parvez Sultan, Rana Dutta, Riman Saha, Joydeep Banik, Nirupam Sen, Wriddhiman Saha (Wk), Abhijit Sarkar, Ajay Sarkar, Arjun Debnath, Chiranjit Paul, Sankar Paul, Subham Ghosh, Tushar Saha


Odisha

Abhishek Yadav, Anurag Sarangi, Devendra Kunwar, Sandeep Pattnaik, Shantanu Mishra, Subhranshu Senapati, Tarani Sa, Abhishek Raut, Biplab Samantray, Debabrata Pradhan, Govinda Poddar, Kartik Biswal, Rakesh Pattnaik, Prabin Luha, Rajesh Dhuper, Harshit Rathod, Prayash Singh, Rajesh Mohanty


Vidarbha

Atharva Taide (c), Danish Malewar, Dhruv Shorey, Karun Nair, Mohit Kale, Sanjay Raghunath, Shubham Dubey, Yash Rathod, Aman Mokhade, Harsh Dubey, Nachiket Bhute, Yash Kadam, Akshay Wadkar (Wk), Jitesh Sharma (Wk), Siddhesh Wath (Wk), Aditya Thakare, Akshay Karnewar, Darshan Nalkande, Parth Rekhade, Rajneesh Gurbani, Umesh Yadav, Yash Thakur


Arunachal Pradesh

Aryan Sahani, Kumar Nyompu, Neelam Obi (c), Teshi Tiku, Yorjum Sera, Aprameya Jaiswal, Licha John, Nabam Abo, Techi Doria, Kamsha Yangfo (Wk), Agnivesh Ayachi, Divyanshu Yadav, Yab Niya


Meghalaya

Anish Charak, Kishan Lyngdoh, Larry Sangma, Nafees Siddique, Tanmay Mishra, Bamanbha Jesperly Shangpliang, Raj Biswa ©, Rajesh B Bishnoi, Swarajeet Das, Nakul Verma (Wk), Akash Choudhary, Dippu Sangma, Lakhan Singh, Sanvert Kurkalang


Railways

Ashutosh Sharma, Bhargav Merai, Mohammad Saif, Pratham Singh, Raj Choudhary, Shivam Chaudhary, Adarsh Singh, Vivek Singh, Yuvraj Singh, Upendra Yadav, Karn Sharma, Kunal Yadav, Rahul Sharma


Assam

Abhilash Gogoi, Denish Das, Pallav Kumar Das, Rishav Das, Saahil Jain, Subham Mandal, Akash Sengupta, Kunal Sarmah, Riyan Parag (c), Sibsankar Roy, Swarupam Purkayastha, Erik Roy (Wk), Kunal Saikia (Wk), Ruhinandan Pegu (Wk), Sumit Ghadigaonkar (Wk), Abir Chakraborty, Avinav Choudhury, Bhargav Dutta, Bishal Roy, Darshan Rajbongshi, Mayukh Hazarika, Mrinmoy Dutta, Mukhtar Hussain, Pushparaj Sharma, Rahul Singh, Sunil Lachit


Uttarakhand

Avneesh Sudha, Jiwanjot Singh (c), Kunal Chandela, Dikshanshu Negi, Mayank Mishra, Swapnil Singh, Aditya Tare (Wk), Akhil Rawat (Wk), Abhay Negi, Agrim Tiwari, Akash Madhwal, Deepak Dhapola, Himanshu Bisht, Piyush Singh, Rajan Kumar, Yuvraj Chaudhary


Mumbai

Ajinkya Rahane (c), Ajit Yadav, Angkrish Raghuvanshi, Sarfaraz Khan, Suved Parkar, Jay Bista, Sagar Mishra, Sairaj Patil, Saksham Jha, Shams Mulani, Shivam Dube, Hardik Tamore (Wk), Prasad Pawar (Wk), Atharva Ankolekar, Khizer Dafedar, Mohit Avasthi, Royston Dias, Sylvester Dsouza, Tanush Kotian, Tushar Deshpande


Baroda

Abhimanyusingh Rajput, Bhanu Pania, Jyotsnil Singh, Kinit Patel, Mahesh Pithiya, Shashwat Rawat, Shivalik Sharma, Vishnu Solanki (c & Wk), Atit Sheth, Krunal Pandya, Ninad Rathva, Mitesh Patel, Babashafi Pathan, Lukman Meriwala, Pradeep Yadav, Soyeb Sopariya


Rajasthan

Abhijeet Tomar, Salman Khan, Yash Kothari, Deepak Hooda (c), Kukna Ajay, Mahipal Lomror, Sahil Dhiwan, Kunal Singh Rathore (Wk), Samarpit Joshi (Wk), Aniket Choudhary, Arafat Khan, Deepak Chahar, Khaleel Ahmed, Rahul Chahar


Karnataka

Abhinav Manohar, Devdutt Padikkal, Manish Pandey, Mayank Agarwal (c), Nikin Jose, Ravikumar Samarth, Krishnappa Gowtham, Manoj Bhandage, Shubhang Hegde, BR Sharath (Wk), Krishnan Shrijith, Jagadeesha Suchith, Vasuki Koushik, Vidwath Kaverappa, Vyshak Vijay Kumar


Kerala

Ajnas M, Rohan Kunnummal, Sachin Child, Salman Nizar, Abdul Basith, Akhil Scaria, Shreyas Gopal, Vaisakh Chandran, Mohammed Azharuddeen (Wk), Sanju Samson (c & Wk), Vishnu Vinod, Akhin Sathar, Basil Thampi, Nedumankuzhy Basil, Sijomon Joseph, Sudhesan Midhun


Saurashtra

Arpit Vasavada, Cheteshwar Pujara, Jay Gohil, Samarth Vyas, Vishvaraj Jadeja, Chirag Jani, Parth Bhut, Prerak Mankad, Harvik Desai (Wk), Sheldon Jackson (Wk), Tarang Gohel (Wk), Ankur Panwar, Devang Karamta, Dharmendrasinh Jadeja, Jaydev Unadkat (c), Yurajsinh Dodiya, Yuvraj Chudasama


Delhi

Ayush Badoni, Gagan Vats, Himmat Singh, Jonty Sidhu, Kshitiz Sharma, Priyansh Arya, Vaibhav Kandpal, Yash Dhull (c), Lalit Yadav, Mayank Rawat, Pranshu Vijayran, Anuj Rawat (Wk), Lakshay Thareja (Wk), Divij Mehra, Harsh Tyagi, Harshit Rana, Hrithik Shokeen, Ishant Sharma, Mayank Yadav, Navdeep Saini, Sumit Mathur, Suyash Sharma


Hyderabad

Chandan Sahani, Kartikeya Kak, Rahul Singh Gahlaut, Tanmay Agarwal, Tilak Varma, Nitesh Reddy, Ravi Teja, Rohit Rayudu, Tanay Thyagarajan, Chama Milind, CTL Rakshan


Chandigarh

Ankit Kaushik, Arjun Azad, Arslan Khan, Gaurav Puri, Manan Vohra (c), Nipun Pandita, Raj Bawa, Vishu Kashyap, Arjit Pannu (wk), Mayank Sidhu, Bhagmender Lather, Karan Kaila, Mandeep Singh, Murugan Ashwin, Sandeep Sharma


Bihar

Babul Kumar, Harsh Singh, Mangal Mahrour, Sakibul Gani, Ashutosh Aman, Himanshu Singh, Malay Raj, Raghuvendra Pratap Singh, Sachin Kumar, Bipin Saurabh (wk), Sharman Nigrodh, Abhijeet Saket, Shishir Saket, Veer Pratap Singh


Gujarat

Chirag Gandhi, Kshitij Patel, Priyank Panchal (c), Umang Kumar, Vishal Jaiswal, Aarya Desai, Kathan Patel, Saurav Chauhan, Het Patel (wk), Urvil Patel (wk),

Arzan Nagwaswalla, Chintan Gaja, Jayveer Parmar, Piyush Chawla, Shen Patel


Madhya Pradesh

Akshat Raghuwanshi, Rajat Patidar, Shubham Sharma (c), Yash Dubey, Harsh Gawli, Saransh Jain, Venkatesh Iyer, Himanshu Mantri (wk), Ankit Kushwah, Arshad Khan, Avesh Khan, Kulwant Khejroliya, Kumar Kartikeya, Mihir Hirwani, Rahul Batham


Jharkhand

Kumar Deobrat, Saurabh Tiwary, Pankaj Kishor Kumar, Virat Singh (c), Aryaman Sen, Kumar Suraj, Vikash Vishal, Vinayak Vikram, Anukul Roy, Monu Kumar, Supriyo Chakraborty, Kumar Kushagra (wk), Nazim Siddiqui (wk), Varun Aaron, Shahbaz Nadeem, Sushant Mishra, Vikash Singh


Haryana

Mayank Shandilya, Rohit Parmod Sharma, Aman Kumar, Ankit Kumar, Yuvraj Singh, Himanshu Rana, Rahul Tewatia, Nishant Sindhu, Ashok Menaria, Sumit Kumar, Kapil Hooda (wk), Amit Rana, Harshal Patel, Yuzvendra Chahal, Anshul Kamboj


Puducherry

Paras Dogra, Abin Mathew, Damodaran Rohit, Sidak Gurvinder Singh, Akash Kargave, Manik Beri, Vikneshwaran Marimuthu, Parameeswaran Sivaraman, Premraj Rajavelu, Jay Pande, Arun Karthik (wk), Aravind Akash (wk), A Aravinddaraj, Fabid Ahmed, Gaurav Yadav, Sagar Udeshi


Punjab

Anmolpreet Singh, Ramandeep Singh, Nehal Wadhera, Mandeep Singh (c), Gaurav Chaudhary, Anmol Malhotra, Naman Dhir, Sanvir Singh, Harpreet Brar, Vikrant Rana, Abhishek Sharma, Prabhsimran Singh (wk), Baltej Singh, Siddarth Kaul, Mayank Markande, Prerit Dutta, Jassinder Singh


Nagaland

Joshua Ozukum, Hokaito Zhimomi, Rongsen Jonathan, Sedezhalie Rupero, Shamwang Wangnao, Akavi Yeptho, Imliwati Lemtur, Jaganath Sinivas, Oren Ngullie (wk), Sumit Kumar (wk), Chopise Hopongkyu, Tahmeed Rahman, Khrievitso Kense, Nagaho Chishi, Karan Tewatiya

Fast Hyperlinks

Extra from Sportskeeda

Avatar photo

By Admin

Leave a Reply